web analytics

Mars’ta Yaşam

Mars'ta Yaşam

Mars’ta Yaşam

Uzay’a yapılan yolculukların ardından bize en yakın gezegenlerden olan Mars, insanoğlunun dikkatini çekmektedir. İnsanoğlunun en çok merak ettiği sorulardan biri de ”acaba başka bir gezegende hayat var mı?” sorusudur. Çünkü evren çok büyük olmasıyla beraber sırları da o denli fazladır.

Şuan için Mars hakkında bilinen birkaç genel bilgi; aşırı soğuk olması ve dağ, vadi, volkan ve kutup bölgelerini içermesidir. Dünya’dan sonra bir canlının yaşamasına müsait gezegenlerin başında Mars’ın olduğu bilim adamları tarafından belirtilmektedir. Sıvı su kütlesi şuan da bulunamamış olsa da su buzul kütleleri bulunmuş hatta örnekler alınmıştır. Bir yaşamın olması için gerekli şeylerin arasında su her zaman önemli bir yer teşkil etmektedir. Mars ayrıca incede olsa bir atmosfer tabakasına sahiptir. Bu veriler sebebiyle Mars şuan yaşamın olabileceği yani Dünya’ya en çok benzeyen gezegendir.

Şuan hâlihazırda Amerika, hedeflerini Marsa çevirerek projelerini Mars’ta olabilecek bir yaşam belirtisi bulma çalışmasındadır. Mars’ta bulunacak her ipucu evrenin sırrını çözmede biz insanoğluna yardımcı olacak ve meraklarımızı gidereceğizdir.


600 Görüntüleme.

Yazar : ozgurproje

Mars’ta Yaşam Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz