web analytics

Çin Uzaya İki Navigasyon Uydusu Gönderdi

uydu

Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin orta kesimindeki Şiçang Uydu Fırlatma Merkezinden tek taşıyıcı roketle Çin’in yapım aşamasındaki küresel “Kuzey Yıldızı (Beydou) Navigasyon Uydu” sistemi için iki uydu daha gönderildi.

Haberde, navigasyon sistemi kapsamında gönderilen uydu sayısının 19’a çıktığı ifade edilirken, uyduların kısa süre içinde önceden belirlenmiş yörüngelerine oturduğu açıklandı.
Fırlatma işleminde, ülkenin yerli üretimi olan Uzun Yürüyüş adlı taşıyıcı roket serisine ait Yüencıng-1 roketinin kullanıldığı ve bu modelin tek fırlatmada birden çok uyduyu yörüngeye oturtabilme özelliğinin bulunduğu ifade edildi.

Meteoroloji, balıkçılık, telekomünikasyon, haritalandırma gibi alanlarda bilgi sağlama amaçlı geliştirilen Kuzey Yıldızı uydu serisinin 2020 yılına kadar yörüngede 30 uyduya ulaşarak daha etkin ve kapsamlı küresel konumlandırma hizmeti sağlaması hedefleniyor


1913 Görüntüleme.

Yazar : ozgurproje

“Çin Uzaya İki Navigasyon Uydusu Gönderdi” yazısı için 10 yorum

 1. Gözde dedi ki:

  Çin malı uydu bozuk çıkmasın sonradan.

 2. Çin bu gidişle gerçekten tek güç olacak. Ama dünya ve müslümanlar için ne kadar hayırlı olur oda bir muamma

 3. pracdrink dedi ki:

  global anlamda mükemmel bir uygulama keşke bizim teknolojimizde bu seviyeye çıkabilse

 4. Normal abi çinde yer kalmadı. Artık uzayda yeni bir gezegene taşınma vakti geldi.

 5. Sinan Teker dedi ki:

  Biz hala çalışmayan tv ye yumruk atalım 🙂

 6. Çin tek başına tüm dünyaya hükmedecek çok az bir zaman kaldı. inşallah Çin’le siyasi diplomatik ilişkilerimiz gelişir.

 7. nazilli klima dedi ki:

  Çin gerçekten ileride dünyaya hükmedecek gibi görünüyor. Aşırı derecede nüfus fazlalığı var ve ekonomileri inanılmaz iyi ve sağlam gidiyor. Çin ile diplomatik ilişkiler bence de geliştirilmeli.

 8. Çin nüfusu ile teknolojileri gerçekten orantısız. Tek güçlü oldukları konu ucuz işçilik..

 9. Çin Uzaya İki Navigasyon Uydusu Gönderdi
  Aynen katılıyorum sızlere arkadaşlar.Hani yapmaya calışıyolar fakat kalitesız yapılar asla gelecek sağlamaz biyerde patlak verır dıye duşunuyorum cünkü sağlam olmayan altaban herzaman cökmeye mahkümdür..

 10. tjk dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar
  hani derlerya Cin işi bitir işi yanı kalitesız yap cık ne olacak ki olacahı o adamların kafası calışıyor fakat kaliteli yapsalar ıyı olacak.

Çin Uzaya İki Navigasyon Uydusu Gönderdi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz