web analytics

İlk 3D Silah Tasarımı Olay Yarattı

3d silah

İLK 3D SİLAH TASARIMI OLAY YARATTI

3D yazıcılar bildiğiniz gibi artık çok moda. 8 bin dolar gibi kimine yüksek kimine uygun denebilecek fiyatlara alınabilen ve model üretim işinde kullanılan bu yazıcılara ulaşmak, özellikle zengin ülke vatandaşları için hiç de zor bir şey değil. Defense Distributed isimli bir şirket ise geçtiğimiz günlerde bu 3D yazıcıyı kullanarak yaptığı plastik silahın tasarımını, bütün parça ve ayrıntıları ile birlikte internet sitesinden yayınladı. Olay yaratan silah, tam 100 bin kişi tarafından indirildi.

Ateşleme pimi dışında tamamıyla plastik olan bu silahın en büyük tehlikesi tabi ki metal detektörlerinde görünmemesi, polis ve güvenlik güçlerine zor anlar yaşatması.

California senatörü, Leland Yee, bu tehlikesi hemen fark etmiş olacak ki 3D yazıcıdan çıkartılan silahları, tespit edilemez silahlar kategorisine sokmak için kolları sıvadı. Bu silahları yasadışı kategoriye sokmaya çalıştıklarını belirten Yee, bu yeni teknolojinin insanlık için büyük sıkıntılar doğuracağını belirtti. DD şirketi geçen ay da 3D yazıcıdan bir adet yarı otomatik AR-15 makineli tüfek çıkartmıştı.


952 Görüntüleme.

Yazar : ozgurproje

İlk 3D Silah Tasarımı Olay Yarattı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz