web analytics

Teknoloji Nedir? Önemi Nelerdir?

teknoloji

Teknoloji Nedir? İnsan Yaşamında Ki Önemi Nelerdir?

Teknoloji Nedir : Teknoloji, kullanılan ihtiyaç malları veya hizmetleri için tüm bilgiyi geliştirme, aktarma, güçlendirme, uygulama, iletme ve bunun için kullanılan tüm alet, cihaz ve makinelerin hepsini birden kapsayan bilim dalıdır. Kısaca teknoloji nedir sorusunun cevabı sanayi dalında uygulama bilimi olarak da adlandırılabilir.

Teknoloji, kendisini ihtiyaçlar doğrultusunda sürekli geliştiren bir araştırma ve uygulama alanıdır. Bunu basit bir şekilde açıklarsak tekerleğin icadı ve gelişimi ile gıda üretiminin gelişmesi örnekleri verilebilir.

İnsanlar öncelikle toplayıcılık ve avcılıkla yaşıyorlardı. Bunun için ilk başlarda ilkel silahlar yapmaya başladılar. Bu silahlar taşlardan ve ahşaptan yapılıyordu. Sonra daha keskin, hafif ve ergonomik silahlar için madenleri kullanmayı ve bunları bir birleriyle karıştırmayı öğrendiler. Öyle ki av amacıyla başlayan silah teknolojisi günümüzde inanılmaz bir sanayi dalı oluşturdu.

Bitkileri toplamakla başlayan ilkel tarım da onları tohumdan yetiştirmeyi, çoğaltmayı ve iş bölümünü geliştirdi. Bu şekilde çoğalan malların iletimi için insan gücünden çok daha fazlası gerekti. Tekerleğin icadı bu anlamda çok büyük bir teknoloji adımıdır. Tüm taşıtların temeli bu ilk bulunan basit tekerlek ile başlamıştır.

İletişim teknolojisinin de temeli ilk çağlarda atılmıştır. Çeşitli ses çıkaran aletlerden günümüzün uydu iletişimine kadar inanılmaz bir teknolojik gelişimle insan yoluna devam etmektedir. İletişim, teknoloji nedir sorusunun en iyi cevaplanacağı dallardan biridir. Burada insanların tüm dünya yüzeyine yayılmaları ve bir birleri ile geniş ticari ve siyasi ilişkiler kurmalarının payı büyüktür.

Ulaşım teknolojisi de bu bağlamda her geçen gün daha gelişmektedir. İnsan önce hayvanlarla ulaşımı keşfetmiş sonra tekerlekle ilk ilkel arabaları yaparak birden fazla insanın taşınmasını sağlamıştır. Binlerce yılda gelişen teknoloji insanların deniz aşırı bir kıtaya kısa zamanda gitmesini, uzaya çıkmasını ve orada bir süre yaşamasını da sağlamaktadır.

Günümüzde insanlar neye ihtiyaç duyuyorsa onun gelişen teknolojisi de vardır. Üretilen tüm mallar bir teknoloji ürünüdür. Bu anlamda teknoloji nedir sorusunun cevabı daha iyi hammadde, daha az insan gücü, daha hızlı üretim ve daha iyi saklama koşulları gibi alanlarda sürekli kendini geliştiren bilim dalı olarak tanımlanabilir. Bu gelişme çabası sadece teknoloji nedir sorusunun cevabını vermekle kalmaz neden bu kadar çok teknoloji dalının olduğunu da açıklar.

İnsanın teknoloji alanında bu kadar çok alan yaratması ve geliştirmesinin altında daha rahat ve konforu bir hayat sürme isteği vardır. Günümüzde buna elbette daha çok maddi kazanç elde etmek de eklenebilir. İnsanın bilgiyi depolamanın ve aktarmanın önemini ilk zamanlarında keşfetmiştir. Bu bilgi aktarımı bilginin gelişmesini de sağlamıştır çünkü her nesil üzerine eklerle bilgiyi geliştirmiş ve bu haliyle bir sonra ki nesle aktarmıştır.

Kaynak : www.seoturka.com

 


131 Görüntüleme.

Yazar : ozgurproje

Teknoloji Nedir? Önemi Nelerdir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz