web analytics

SİGARANIN ZARARLARI VE BIRAKMA YÖNTEMLERİ

sigara

SİGARANIN ZARARLARI VE BIRAKMA YÖNTEMLERİ

Dünyada her yıl yaklaşık 4 milyon insan hayatını sigaradan kaynaklanan hastalıklardan kaybediyor. Ölüm raporları sigaradan öldü yerine kanserden, akciğer ya da karaciğer hastalıklarından veya kalp krizinden öldü yazıldığı için halen daha sigaradan kim ölmüşte ben öleyim inancı birçok insanda mevcut. Ne yazık ki sigara bir nefeste kendini göstermediği her nefeste yavaş yavaş hastalıkları biriktirip başka suretlerde ölüme sebebiyet veriyor. Tabi her zaman ölümle sonuçlanmıyor bu hastalıklar.

Hayatımızın kalitesini düşürecek sağlıksız ve hatta belki de parça parça vücudumuz bizden alıp götürecek rahatsızlıklara da sebebiyet verebiliyor. Pek çok kişi kendisini rahatlattığı, keyif aldığı gerekçesi ile sigara içtiğini iddia ediyor. Hatta bunların içerisinde istesem hemen bırakırım tiryakilikten değil ben seviyorum diyerek kendini savunan fakat asla bırakamayan insanlar var. Kimileri için en geçerli, bahane insan vücudunun nikotine de ihtiyacı var bahanesidir, fakat nikotin ihtiyacını patlıcan ile de giderebilmek mümkün.

Bunca yıldır içiyorum bir şey olmadı bundan sonra mı olacak diyen pek çok insana rastlamışsınızdır. Yaşları henüz 30 olmasına karşın kafalarında saç kalmamış, iki kat merdiven çıktıklarında nefes nefese kalan, ciltleri buruşmuş ve en az 6 yaş büyük gösteren insanlar. Ne yazık ki bu insanların sayısı çok fazla olduğunda genetik gelişimin bu şekilde olduğunu düşünüp kendilerine hiçbir şey olmadığına inanmaktalar. Sigaranın zararları öyle maddeler halinde sıralamakla bitecek ya da üzerinden basitçe geçilemeyecek kadar çok ve detaylı incelenmesi gereken bir konu olsa da burada olabildiğince bilgi vermeye çalışacağız.

Sigaranın zararları maddeler halinde sıralamak gerekirse şunlar yeterli olacaktır;

– Ağız, diş ve diş eti hastalıkları, ağız kanseri

– Kulak, burun, boğaz rahatsızlıkları ve bu bölgede kanser riskinin artması

– Kalp ve damar hastalıkları

– Beyin hücrelerinde meydana gelebilecek ciddi hasarlar

– Solunum rahatsızlıkları

– Akciğer, Karaciğer hastalıkları ve kanser

– Ciltte bozulma erken yaşlanma ve cilt kanseri

– Cinsel rahatsızlıklar, iktidarsızlık

– Kısırlık

– Mide rahatsızlıkları

Birde gebelikte içilen sigaranın zararları var ki apayrı bir konu olarak ele alınmalı. Gebelik sırasında içilen sigara sadece anneye değil bebeğe de doğuştan kalıcı hasarlar verebilir. Bu nedenle gebelik sırasında kesinlikle sigara kullanılmamalıdır.

Peki, sigarayı bırakmak istiyorsanız bunu nasıl yapabilirsiniz. Bunun için pek çok alternatif mevcut fakat hangi yöntemi deneyecek olursanız olun öncelikle şunu bilmelisiniz ki sigarayı kendi içinize bırakmadığınız sürece başka hiçbir şeyin faydası olmayacaktır. Önce bunu gerçekten istediğinize inanmalısınız. Sigarayı bırakma yöntemleri nelerdir dersek kafamızda bunu istediğimize karar verdikten sonra bir uzman yardımı alınmalı. Sigarayı bıraktırmak için kurulmuş hatlar ve sigara bıraktırma klinikleri ile başlayabilirsiniz.

Çok aşırı bir sigara bağımlısı iseniz öncelikle bir tedavi görebilir ve bu konuda ki bağlılığınızdan uzaklaşabilirsiniz. Bu konuda doktorunuzun önerilerini kesinlikle takip etmeli ve uygulamalısınız. Çok fazla etkili olmasa da bırakmak konusunda karar vermiş pek çok kişi nikotin bantları ya da nikotin sakızları kullanarak sigarayı bırakmıştır. Sigarayı bırakma yöntemleri içerisinde en etkilisi kesinlikle kendinizden emin olana kadar sigara içilen ortamlardan uzak durmak ve bir tane içsem bir şey olmaz diye düşünmemek.

Şimdi ise sizlere en çok tavsiye edilen ve başarılı yöntem olan sigara bırakma tekniğini aktaralım. Elektronik sigara olarak geçen ve pille çalışan bir aksama sahip cihazlar USB veya priz ile şarj ediliyor. İçerisine koyulan sıvı likit düşük oranlarda nikotin içeriyor.

Unutmayın ki sigaraya en başta başlamanıza neden olan da bu bir tane içmekle bir şey olmaz hemen tiryaki olmam düşüncesi idi. Sakız çiğnemek ağzınızı meşgul edeceğinden sigara içmek istediğinizde sakız çiğneyerek ya da ağzınıza bir şeker atarak kendinizi bu düşünceden uzaklaştırabilirsiniz. Eğer sigarayı genelde kahve çay vb. içeceklerle tüketen biri iseniz bunlara bir süre ara vermeniz de sigarayı bırakmanız açısından faydalı olacaktır. Fakat başta söylediğimiz gibi sigarayı bırakmanın birinci kuralı bunu kafada sonlandırmak diğeri ise bir uzman yardımı almaktır. Dilerseniz işe öncelikle elektronik sigara ile de başlayabilirsiniz.


463 Görüntüleme.

Yazar : ozgurproje

SİGARANIN ZARARLARI VE BIRAKMA YÖNTEMLERİ Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz