web analytics

Pony oyunları

pony

İSTANBUL – Oyun oynamayı kim sevmez! Oyunlar hem eğlendirir hem de fiziksel yetenekleri ve zekayı geliştirir. Bu yüzden insanlar yüzyıllardır sayısız oyun yaratarak keyifli vakit geçirmiştir. Kültürel farklılıklar oyunlarda da kendini gösterir. Her ülke kendi oyunlarını yaratarak halk kültürünü ayakta tutmaya çalışır. Örneğin ülkemizde sosyal paylaşımı ve sağlıklı egzersizi geliştiren oyunlar tercih edilir. Önemli olan kazanmak değil, iyi vakit geçirmektir. Bazı kültürlerde ise oyunlar daha çekişmelidir. Heyecanlı bir aktivitenin sonunda mutlaka kazanan birileri olur.

Türkiye’de oynanan geleneksel çocuk oyunları çoğunlukla türkülü, tekerlemeli, bilmeceli ve danslıdır. Aç kapıyı bezirganbaşı, yağ satarım bal satarım, köşe kapmaca, seksek, yakan top, çelikçomak, uzun eşek ve istop en sevilen oyunlar arasında yer alır.

Diğer ülkelerde yaşayan çocuklar nasıl oyunlar oynar?

BÜYÜK FENER OYUNU

Japonya

Japon çocukların en sevdiği oyunlardan biri, büyük fener adını taşır. Bu şaşırtmacalı oyunda oyuncular, çember oluşturacak şekilde yere oturur. Oyun, bir oyuncunun ellerini birbirine yaklaştırarak “Büyük fener” demesiyle başlar. Yanındaki oyuncu ellerini açarak “Küçük fener” der ve oyun bu şekilde devam eder. Hızlı oynandığında daha da eğlenceli hale gelen bu oyunda yanlış yaparak sırayı bozan oyundan çıkarılır. Sizde pony oynamak için internet sitemiz olan http://www.ponyoyunlari.com/  web sitemize girerek oyunun zevkini yaşayabilirsiniz. Üstelik pony oyun sayfamızdaki bütün oyunlar eğitici, öğretici ve tamamen ücretsizdir.

ZIPLAMAK SERBEST

İngiltere

Ladder jump adlı oyun İngiliz çocuklar arasında çok popülerdir. Üç ya da dörderli gruplara ayrılan çocukların her biri bir numara alır. Her takımın bir numaralı oyuncusu başlama çizgisine gelir ve iki ayağını birbirine bitiştirerek en uzak mesafeye sıçrar. Daha sonra iki numaralı oyuncu bir numaralı oyuncunun bıraktığı ayak izlerini başlangıç noktası alarak aynı şekilde sıçrar. Gruptaki herkes bir kere sıçradıktan sonra ayak izlerini başlangıç noktasından en uzağa taşıyan grup oyunu kazanır.

Bizim çocuklarımızın en çok sevdiği oyunların başında pony oyunları geliyor. Özellikle kız çocuklarının zekâ gelişimine büyük katkılar sağlayan bu oyun türü çocuklarını için bir vazgeçilmez duruma geldi. Gelinde evladınıza bu oyunu oynatmayın bakalım.

Özellikle günümüzde çocukların en çok önem verdikleri konunun oyun meselesi olduğunu düşündüğümüzde, sizlerde evladınıza ne gibi oyun vaatlerinde bulunuyorsunuz bunu bir ölçüp tartmanızın zamanı gelmiştir diye söyleyebiliriz. Sizde pony oyunları gibi oyun türlerini çocuklarınıza denetmeyi becerebilirsiniz.


577 Görüntüleme.

Yazar : ozgurproje

Pony oyunları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz