web analytics

Lazer kesim

lazer kesim

Lazer ışınlarının elde edilmesi konusunda teknolojinin gelişmesi ve yöntemin kolaylaşması ile uygulama alanlarında artışlar gözükmüştür. Lazer kesim ile üretim yapılmasının amaçlarından bazıları üretim hatasını minimum düzeye düşürmek ve ve üretim aşamasındaki otomasyonu sağlayabilmektir. Lazer kullanılarak üretim işlemleri bir çok sektörde üreticilerin tercihi haline gelmiştir ve bunun nedeni ise lazer işleminin uygulanan metaryele kalite katması, görsel açıdan temiz ve gösterişli bir yöntem olmasıdır. Ayrıca, bir diğer nedeni ise lazer kesim teknolojisinin getirdiği yenilikler ile hem zaman hem fazla malzeme sarfiyatını ortadan kaldırarak maliyet oranını ciddi ölçüde düşürmesi olarak gösterilmektedir.

Lazer kesim ile yapılan kesme işlemlerinde kalıp ve aparat kullanımından tasarruf sağlanır. İş yükü makinelere bindiği için insan faktöründen kaynaklanan hatalarda dolaylı olarak azalmış olur. Mühendislik ve sanayi alanlarında kolaylıkla kullanılabilmesi lazer kesime olan ilgiyi oldukça arttırmıştır. Lazer kesimin çeşitli tezgahlarda uygulanmasıyla üretim 24 saat boyunca yapılabilmekte ve seri üretim sağlanmasıyla maliyet de böylelikle azalmaktadır.

Lazer yöntemi ile kesimin diğer mali avantajları arasında yüksek üretim hızı sayesinde birim maliyetin düşmesi, parça maliyetinin diğer yöntemlere kıyasla daha düşük olması, aynı plakanın birbirinde farklı ürünler üretmekte kullanılabilmesi, hata ihtimal ve oranının oldukça düşük olması, üretilecek parçalar birbirine uyumlu olduğu zamanlarda ortak yüzeylerin beraber kesilerek tasarruf sağlanması, sonraki imalat aşamlarının hızlandırılabilmesine olanak sağlayarak maliyetin düşürülmesi sayılabilir.


542 Görüntüleme.

Yazar : ozgurproje

Lazer kesim Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz