web analytics

KOMPRESÖRÜN ÖNEMİ VE ÇEŞİTLERİ

kompresör

KOMPRESÖRÜN ÖNEMİ VE ÇEŞİTLERİ

Kompresörler iş yaşamımızda yaygın kullandığımız ve olmazsa birçok işin yarıda kalabileceği bir iş motorudur. Bu iş motorunun amacı havayı sıkıştırma işlemiyle kullanıcıya yüksek basınçlı hava sunmasıdır. Buradaki mekanik enerji sağlayan cihaz yani kompresör, atmosferin doğal havasını yüksek bir basınçla dışarı salar. Hava kompresörleri sanayi kollarında ve meslek zanaatlarında ihtiyaç duyulan bir makinedir.

Hava kompresörleri dışında dizelle çalışan, hermetik kompresör gibi değişik tasarımlar da bulunmaktadır. Ancak önemli olan ne tür hava basıncına göre ürün seçeceğinizdir. Bu açıdan mevcut çalışma ortamına uygun basınçlı tasarımlar tercih edilmelidir. Özgül ve içinde yük olmadan yapılan güç sarfiyatı, filtre verimliliği gibi hususlar bu seçimi etkileyen başlıca etmenlerdir. Boşta bile çalışan bir kompresör az enerji tüketmeli ki, buna kaliteli bir ürün denilebilsin.

kompresör

Kompresörler deplasmanlı ve turbo yapılı olabilmektedir. Deplasmanlı olanlarsa pistonlu ve dönel şekilde üretilmektedir. Dönel tiplere en güzel örnek vidalı kompresörlerdir. 4 fazda çalışan bu tipler yağ enjeksiyonlu, kuru ve su enjeksiyonlu olarak değişik tiplerdedir. Bunlardan kuru olanlar tek ve çift kademeli olarak sıkıştırma yaparken diğerleri tek kademeden istenen sıkıştırılmış havayı verir. Pistonlular ise yağsız sıkıştırmalarda tercih edilir. Turbo kompresörlerde ise radyal ve aksiyel tasarımlar söz konusudur.

Havalı kompresörlerde kalite ve uzun ömürlülük arıyorsanız, sizlere cpkompresor.com ‘dan detaylarını inceleyebileceğiniz ürünleri önermek istiyorum. Vidalı, pistonlu ve invertörlü kompresörlerden oluşan ürünleri güvenle tercih edebilirsiniz.

 


643 Görüntüleme.

Yazar : ozgurproje

KOMPRESÖRÜN ÖNEMİ VE ÇEŞİTLERİ Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz