web analytics

ISO 14001 etkileri

iso 14001

ISO 14001 etkileri

Aslında dünyanın her geçen gün daha da küçüldüğünü söylemek gerekiyor. Sürekli yapılan yeni inşaat alanları, üretimdeki yenilikler, tüketim çılgınlığı vs. derken, dünyanın küçüldüğünü gözle görülür bir şekilde fark etmek mümkündür. Tabi durum böyle olunca da haliyle doğanın güzelliklerini kaybetmesi, çevrenin zarar görmesi, üretim ve tüketim çılgınlığı yüzünden, insan dışında kalan canlıların zarar görmesi de muhtemel olabiliyor. Dünya genelinde alınan bir karar ile birlikte, artık bu zararların en aza indirilmesi mümkün hale getirilebiliyor.

Adına ISO 14001 denen bu karar ile artık belli standartlar çerçevesinde üretimler yapılmakta ve çevrenin zarar görmesi de engellenmektedir. Çevre Yönetim Sistemi (ÇYS) ISO 14001’in diğer bir adıdır. İnsana verilen değer, çevreye karşı duyarlılık ve daha bunun gibi akla gelebilecek diğer türden etkenler, global pazarda yer edinmenin en vazgeçilmez kurallarındandır. Çevreye karşı duyarlı olan insanların, getirilen bu kural ya da yasalara bağlı kalarak üretim yapmaları, toprak, hava ve suya karşı daha korunaklı olmayı da beraberinde getirebiliyor.

Bir ürünün en temel maddesi hamdır. Ham madde, bir şekilde doğanın bir bireyinden elde edilir. Cam kumdan, kağıt ağaçtan altın yer altı kaynaklarından. Tüm bunları ham maddeleri doğadan alındığında, doğanın tabiat düzeni de haliyle bir şekilde bozulmaktadır. ISO 14001 belgesinin amacı da tüm bunlar yapılırken verilen zararların en aza inmesini sağlamaktadır.

Global pazarda da artık ön görülen bu şartlara uyanlar, daha fazla itibar görmektedirler. ISO 9000 kalite standardı olup, tamamen ürün ile alakalıydı. Ancak ISO 14001 böyle değildir. Üretilen üründen ziyade, üretildiği koşullara bakılır. Yani çevreye olan etkisi, doğadan alınan ham maddenin doğaya vereceği zarar değerlerine bakan bir belgedir.

Uluslar arası olarak kabul edilen bu standardı incelediğinizde çevre ile olan duyarlılığının ne derece etkili olduğunu ve buna uygun bir şekilde üretimlerin yapılmasından sonra çevreye nasıl bir katkı sağladığını anlamak daha kolay olacaktır. Tüm bu bilgiler doğrultusunda kural ve standartları hakkında bilgi alarak daha fazla duyarlı bir üretici ve tüketici olmayı başarabilirsiniz.

Asbcert kalite belgelendirme alanında sizlere faaliyetlerini son sürat sunmaya devam etmek ile birlikte, en iyi iş çözümlerine, yenilikçi yaklaşımları sayesinde kısa zamanda çözümler bulmaktadır. Sektördeki ihtiyaçlar doğrutusunda çalışmalarına hız veren firmamız, sizler için yeni stratejiler geliştirmektedir. Daha detaylı bilgiler için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Unutmayın biz sizin için varız.

http://www.asbcert.com.tr/iso14001belgelendirme.html


561 Görüntüleme.

Yazar : ozgurproje

ISO 14001 etkileri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz