web analytics

İDATA SCHENGEN VİZE BAŞVURULARI

İDATA SCHENGEN VİZE BAŞVURULARI

 

İdata Türkiye’de Almanya ve İtalya için 90 güne kadar olan schengen vize başvurularının yapılabilmesi için resmi olarak yetki verilmiş tek kuruluştur. Schengen vizesi 3 aylık bir zaman dilimini kapsayan ve başta ticari veya ziyaret amaçlı seyahatler için verilen vizedir. Bu vize için şahsen başvurulması ve randevu alınması gerekmemektedir. Evrakları vekâletname ile başka birisi de sizin adınıza başvuru yapabilir. Yalnız gerekli görüldüğü takdirde pasaport sahibi vize bölümü tarafından görüşmeye çağırılabilir.

Başvuru için gerekli evraklardan bahsetmek gerekirse birinci olarak en az 6 ay geçerli pasaport orijinali ve fotokopisi ayrıca kimlik fotokopisi ve eksiksiz doldurulmuş başvuru formları. İlk defa vize başvurusu yapacaklar için emniyet müdürlüğünden protokol yazısı almak mecburidir. Son 6 aya ait 2 adet biometrik fotoğraf ticari ziyaretler için davetiye ve davetiyeyi imzalayan kişinin imza sirküleri ayrıca aile ziyareti için davet eden kişiden davet yazısı ve kimlik fotokopileri. Çalışanlar için ticaret sicil gazete fotokopisi SSK bordrosu hizmet dökümü. Öğrenciler için öğrenci belgesi ve evhanımları için evlilik cüzdanı da ayrıca gerekmektedir. Yapmayı planladığınız seyahate dair evraklar uçak ve otel rezervasyonlarına ait detaylar ayrıca maddi durumunuzu belirten arsa ev işyeri tapu senetleri veya araba ruhsatı banka hesap cüzdanı veya bankadan alınacak resmi bir hesap bildirimine dayalı evrak da gerekmektedir. Öğrenciyseniz veya evhanımıysanız da ebeveyn ve ailenize ait maddi durumlarını bildiren evraklar da hazırlanmalıdır. Seyahat esnasında oluşabilecek aksilikler için seyahat sağlık sigortası yapılması mecburidir.

Bütün evrakların tamam ve başvuru formunun eksiksiz doldurulması önemlidir aksi takdirde eksik başvuruların işleme alınması mümkün değildir. Ortalama işlem süresi 5-15 gün arasında değişmektedir. İlk başvurularda veya özel durumlarda bu süre uzayabilir. İdata internet sitesinden başvurularınızla ilgili hangi aşamada olduğunu takip edebilmektesiniz. Ayrıca idata telefon numaralarını arayarak aklınıza takılan konularla ilgili danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 


663 Görüntüleme.

Yazar : ozgurproje

İDATA SCHENGEN VİZE BAŞVURULARI Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz