web analytics

Twitter’dan iki hesaba ‘buzlama’ geldi

buzlama

“Haramzadeler333” ve “Başçalan” gruplarının Twitter hesapları gizlendi. Twitter kullanıcıları söz konusu hesaplara giriş yaptığında hesabın gizlendiği uyarısı ile İngilizce “Hesap Türkiye’de durdurulmuştur” yazısının bulunduğu buzlanmış sayfa ile karşılaşıyor.

Türk yetkililer ve Twitter yöneticileri arasında 14 Nisan’da yapılan toplantıda, mahkeme kararları alınan sayfalarla ilgili “buzlama” yönteminin uygulanmasında mutabakat sağlanmıştı.

BUZLAMA-CHILLING EFFECTS NEDİR?
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, hafta içinde Twitter yetkilileriyle yürütülen görüşmeler sonucu söz konusu hesapların ‘buzlanacağı’ kararı alındığını açıklamıştı.

Bu açıklama, platformdaki tweet’lerin üzeri sansürlenecek algısı yaratmıştı. Aslında ‘Soğutma Etkisi’ olarak bilinen bu sistem, Twitter’ın yerel mahkeme kararlarına uymak için katıldığı bir uygulama.

Bu uygulama sayesinde söz konusu hesabın Türkiye’den görüntülenmesi engellenirken, ülke dışındaki kullanıcılara açık olarak kalıyor. Twitter, resmi sitesinden hangi hesapların hangi ülkede bu uygulama çerçevesinde durduğunu açıklıyor. ‘Country Witheld Content’ olarak da bilinen bu uygulama Türkiye’de ilk kez hayata geçirildi.


1131 Görüntüleme.

Yazar : ozgurproje

“Twitter’dan iki hesaba ‘buzlama’ geldi” yazısı için 3 yorum

  1. nabyo dedi ki:

    Desenize twitter Türkiyedeki hukuk kurallarına uymaya başlayacak

  2. kız isimleri dedi ki:

    twitter artık türkiyeyi tanıdı desek yeridir. Türkiyeden yargıdan giden mesajlara veya ulaşmak istediğimiz zaman ulaşabileceğimiz muhattap yoktu. Ne zaman ki twitter yasağı geldi maddi anlamda zarar görmeye başladıklarında sorunlar tıkır tıkır çözülmeye başladı:)

  3. umre 2016 dedi ki:

    Twitter’de buzlanması gereken o kadar çok hesap var ki. İnsanlar başkalarına rahatlıkla küfür edebiliyor veya hakaret edebiliyor. Bence özel bir tim kurulmalı ve bu kişiler tespit edilip sorgulanmalı. Hatta ceza verilmeli. Bunu duyan diğer insanlar hakaret ve küfür etmekten vazgeçeceklerdir.

Twitter’dan iki hesaba ‘buzlama’ geldi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz