web analytics

Sosyal Medya Trafik Canavarı

sosyal medya

Akıllı telefonlar için geliştirilen mesajlaşma uygulamalarının yarattığı ölümcül kazaların sayısı İspanyol halkında büyük endişe yaratıyor.

İspanya İçişleri Bakanlıği tarafından yapılan bir araştırmada, ülkede geçen yıl meydana gelen 85 bin 519 trafik kazasının 34 bininin çoğunluğunun direksiyonda sosyal medyada haberleşme nedeniyle olmak üzere aşırı dikkatsizlik sonucu gerçekleştiği belirtildi.

Bakanlık bu tür kazaların yüzde 52’sinin ölümle sonuçlandığına dikkat çekerek gençlerin araç kullanırken mesajlaşma uygulamalarından uzak durmasını istedi. Sosyal medyada haberleşme sonucu trafikte hayatını kaybeden İspanyolların yaş ortalamasının 34 altı olduğuna da işaret edilen araştırmada ani bir kazanın meydana gelmesi için 5 saniyelik dikkatsizliğin yeterli olduğu hatırlatıldı.

Bakanlık tarihinde ilk defa sosyal medya kazaları için ‘Bazen yüzde 99 dikkat bile yetmeyebilir’ başlıklı özel spot reklamlar hazırlayarak bunları görsel ve yazılı medyada yayınlamaya başladı. Sosyal medyayı yoğun şekilde kullanan gençler ise ‘#stopchatear’, başlığı altında örgütlenerek direksiyon başında telefonunu kapatarak mesajlaşmaya hayır dedi.


1517 Görüntüleme.

Yazar : ozgurproje

“Sosyal Medya Trafik Canavarı” yazısı için 5 yorum

 1. Haberomi dedi ki:

  Aşırı Bağımlılık olmadığı sürece sosyal medya tüm insanların için gayet doğal bir araç fakat bazen ayarı kaçırmak çok kötü sonuçlar doğuruyor.

 2. ahmet çamlı dedi ki:

  Bunların hepsinin sebebi gelişen teknolojinin insanlar üzerinde bıraktığı aşırı bağımlılık.

 3. iphone dedi ki:

  Bizim ülkemizde bırakın trafik kazalarını bu uygulamalar yüzünden yolda türürken direğe çarpan insanlar var 🙂

 4. Hakan Göçmez dedi ki:

  Bu konuda özellikle acemi sürücüler ciddi sıkıntı yaşatıyor. Bir yandan trafik, bir yandan elde telefon! Yapmayın arkadaş…

 5. Sosyal medya günümüzde en önemli argümanlardan biri olmuştur. İnsanlar artık her yerde bunu kullandığı için araç kullanırken bu tür sıkıntıların yaşanması doğal olmuştur.

Sosyal Medya Trafik Canavarı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz