web analytics

SOHBET YAZILIMLARININ ATASI: MIRC

SOHBET YAZILIMLARININ ATASI: MIRC

İnternet kullanıcılarının asosyal olarak kabul edilme sebeplerinin başında sosyal ortamlarını sanal alemde aramalarıdır. İnsanlara her türlü seçeneği sunan siber dünya arkadaş arayışını da sanal aleme taşımayı başarmıştır. Bu nokta en etkili sohbet ortamı olan Mirc birçok sohbet ortamının en eskisi olarak kabul edilmektedir. Bu yazılım  sunucularına bağlanarak sohbet etmeyi sağlayan bir istemci programdır. Yazılımın kurucusu olan Khaled Mardam-Bey internet sohbet tarihinde önemli bir yere imza atmıştır. Bunu da programın isminde kendi isminde kendi adının baş harfini de kullanarak kanıtlamıştır. Programın isminin açılımı (M)ardam Khaled Bey (I)nternet (R)elay (C)hat’tir.

Mirc sohbet programın teknik kısmına baktığımızda yazılıma kod eklemek suretiyle mevcut olan komutları daha kolay bir şekilde yorumlayarak diğer kullanıcılara sunma imkânı vermektedir. Bununla birlikte istenen komutları düzenli ve kullanışlı menü haline getirerek sohbet mirc programını daha kullanışlı hale getirmek mümkündür.

Sohbete başlayabilmek için Öncelikle arama motoruna mirc indir yazarak yazılımı bilgisayarımıza indirmemiz gerekiyor.  Böylelikle IRC sunucularına bağlanarak arkadaş bulabiliriz. Programı biraz daha detaylı inceleyecek olursak: MİRC script’ler profesyonel program yazılımcıları tarafından MİRC kodlama tekniği ile yazılmış toplu haldeki dosyalardır. Khaled Mardam-Bey’in MİRC script’in yazmasının amacı yapmış olduğu mirc’i kullanırken komutlarla uğraşmadan menüler yardımı ile kullanmayı sağlamaktır.

Sonuçta kullanıcılar yazılım konusunda bilgi sahibi olmayan kişiler olacaktır. Kısaca sanal dünyada kendimizi başkalarına ifade edebilmemizin tarihinde yerini almış olan en sağlam sohbet yazılımı mirc programı olduğunu kabul etmek gerekir.


2477 Görüntüleme.

Yazar : ozgurproje

SOHBET YAZILIMLARININ ATASI: MIRC Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz