web analytics

İnternetteki Bütün Bilgiler Tehlikede

bilgi

İnternet kullanıcılarının kişisel bilgileri Heartbleed Bug adı verilen güvenlik açığı nedeniyle büyük bir tehlike altında.

İnternet trafiğinin önemli bir kısmının güvenliğini sağlayan kriptografik yazılım kütüphanesi OpenSSL’de çok ciddi bir güvenlik açığı tespit edildi. Heartbleed Bug adı verilen bu güvenlik açığıyla, kullanıcı mesajlarının şifrelendiğini düşünürken aslında mesajın şifresini çözecek anahtarı üçüncü kişiler de görebiliyor. Örneğin, kullanıcının kişisel bilgileri, e-mail şifreleri, kredi kartı ve banka bilgilerine üçüncü bir kişi erişebiliyor.

Google’ın güvenlik bölümü ve Codenomicon adlı bir şirketin ortaya çıkardığı bu güvenlik açığının ortadan kaldırılması için servis sağlayıcılar harekete geçti. Zira internetin yaklaşık yüzde 66’sını çalıştıran Apache web sunucusu Open SSL kullanıyor.


2216 Görüntüleme.

Yazar : ozgurproje

“İnternetteki Bütün Bilgiler Tehlikede” yazısı için 8 yorum

 1. Gizlilik politikası denen şey tamamen aldatmacadan ibaret. Küresel ağa (internet) bağlı bir insanın istenildiği an ne yapıp ettiği, şifreleri, epostaları vs. incelenebilir. Onun için devlet sırrı gibi önemli bilgilerin güvenlikli internet yerine infranet (kapalı şebeke) ile paylaşılması lazım.

 2. İnternet artık güvensiz bir ortama dönüşmüş durumda bu duruma acilen bir çare bulunması lazım.

 3. muhasebe dedi ki:

  Zaten en başta google servisleriyle tehlike yaratıyor. Adsense , adwords vb hizmetleri bilgilere çok kolayca erişebiliyor.

 4. tehlikelide olsa artık internet vazgeçilmez olmazsa olmaz

 5. Teknoloji Blogu dedi ki:

  Internet giderek güvensizlesiyor

 6. çıldır dedi ki:

  Sonuç olarak İnsan yapısı mutlaka açıklar, hatalar ve eksiklikler olacak. Şüphesiz çağımızın en hızlı bir şekilde gelişen sektörlerinden biri ve her sektörü ilgilendiren İnternet kesinlikle çok hızlı gelişimine devam ediyor.

 7. Film izle dedi ki:

  ee bu nedemek oluyor şimdi google kaynaklımı yoksa facebooktanmı alıyolar verileri? tam anlayamadım şimdi, millet fade bu şeyi paylaşmış ama ??

 8. webmaster blogu dedi ki:

  internet dünyası gün geçtikçe değişiyor.

İnternetteki Bütün Bilgiler Tehlikede Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz