web analytics

Google ve Apple Arasındaki Anlaşma Bozulacak

apple

Apple’ın iOS işletim sistemi ile çalışan cihazlarda varsayılan arama motoru olarak hizmet veren Google ile önümüzdeki sene sona erecek anlaşmasını uzatmayacağı iddia ediliyor.

İlk iPhone modelinin 2007’de piyasaya sürüldüğü günden beri iOS işletim sistemi ile çalışan cihazlara bu alanda varsayılan arama motoru olarak hizmet veren Google’ın yerine Yahoo ve Bing’in talip olduğu iddia ediliyor.

Apple ile Google’ın 2007’den beri süren söz konusu anlaşması önümüzdeki sene sona eriyor. İki şirkete yakın kaynakların iddialarına göre, Yahoo ve Microsoft’un arama motoru Bing, Google’dan boşalacak alanda yer alabilmek için şimdiden kıyasıya bir rekabetin içerisine girdi.

Google, 7 yıldır iOS işletim sistemi ile çalışan akıllı cihazlarda bulunan Safari uygulamasında varsayılan arama motoru olarak kullanıcılara hizmet veriyor. Bing ve Yahoo ise sadece kullanıcıların gerekli değişiklikleri yapması durumunda Apple kullanıcılarına benzer hizmeti sunabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Google ile anlaşması sona eren Mozilla Firefox ile anlaşmaya varan Yahoo, bu alandaki girişimlerini arttırarak iOS’ta da Google’a çalım atmaya hazırlanıyor.

Apple’ın son dönemde Google ile girdiği patent savaşının sonucunda ikili arasındaki anlaşmanın uzatılmayacağı düşünülüyor.

Apple daha önce Google’ın bünyesinde bulunan Google Maps ve YouTube’un akıllı cihazlarında bulunan monopolisine son vermiş, iki uygulama diğer ürünler gibi sadece App Store’da yer almaya devam etmişti.


656 Görüntüleme.

Yazar : ozgurproje

Google ve Apple Arasındaki Anlaşma Bozulacak Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz